Activitati social-filantropice Consiliul parohial Credinciosii nostri Oficialitatile Preotul paroh

Ultimele Evenimente

Preot paroh Meghesan Vasile

M-am nascut la 17.11.1976 in localitatea Halmasd, judetul Salaj din parintii Aurel si Floare. Cand am implinit abia 6 ani am ramas orfan de tata, iar mama mea vaduva cu trei copii, eu fiind cel mai mic. Mai am doi frati, o sora pe care o cheama Viorica si un frate pe care il cheama Dumitru.
Am urmat scoala primara in satul natal. Intre 1991 si 1995 am urmat cursurile liceului industrial numarul 2 din Oradea.
Intre anii 1995 si 1999 am fost student in cadrul facultatii de Teologie, Universitatea Oradea.
In prezent sunt masterand in cadrul aceleiasi facultati.
Sunt casatorit din anul 1998 si am o fetita pe nume Maria-Miruna.
In anul 1998, am fost hirotonit preot si instalat in parohia Ruginoasa din judetul Salaj, de catre episcopul de vrednica pomenire Ioan Mihaltan.
Am activat ca preot paroh in parohia Ruginoasa pana in octombrie 2003.
In toamna lui 2003, am fost numit preot paroh al parohiei Cetea pana in februarie 2019.
In prezent sunt preot paroh in parohia Dobricionesti, cu filia Birtin.